Wiedząc z jakimi cechami powiązana jest dana dosza, zdecydowanie prościej i skuteczniej jest zadbać o swoje samopoczucie. Najważniejsza jest równowaga na poziomie ciała, duszy i umysłu. Tak więc przykładowo, jeśli jesteśmy w przeważającej mierze doszą Vata to powinniśmy skupić się na uspokojeniu nerwowego umysłu, szybkiego ciała i niespokojnej (lękliwej) duszy. Przy doszy Kapha wręcz przeciwnie – należy poruszyć rozleniwione ciało, zmotywować do działania umysł i rozweselić często smutną duszę. Zachęcam każdego z Was do zapoznania się z cechami charakterystycznymi dla każdej z dosz. Z własnej praktyki wiem, jak bardzo ułatwia to i polepsza komfort życia.
Jaka jest Twoja dosza (dosha)?
Jaka dosza, taka sylwetka, zdrowie, osobowość – poniżej ogólne cechy dla każdego z typów konstytucyjnych człowieka:
- Vata – eter/ przestrzeń/powietrze/wiatr, szybka, sucha, szorstka, zimna, ruchliwa, lekka, jasna, subtelna, szczupłej budowy, „chorowita” (szczególnie układ kostny, mięśniowy, odpornościowy), nerwowa, lękliwa, kreatywna, milion pomysłów na sekundę, ale gorzej z ich realizacją tzw. słomiany zapał i wszystko na raz, chaotyczna, żywa, nie lubi zimna.
- Pitta – ogień/woda, gorąca, ostra, płynna, lekka, oleista, średniej budowy, dobrego zdrowia (choruje najczęściej krótko, ostro i z gorączką), emocjonalna, łatwo rozbudzić w niej gniew i złość, lubi rywalizację i sprawdzanie się w sporcie czy pracy, planistka, perfekcjonistka, nie umie odpoczywać, ze skłonnością do pracoholizmu, nie lubi upałów.
- Kapha – woda/ziemia, ciężka, powolna, miękka, stabilna, masywna, oleista, chłodna, ma w sobie dużo śluzu i wilgoci, ze skłonnością do nadwagi, nie dbając o siebie (pokarm, ruch, psychika) ma skłonność do przewlekłych chorób (stany zapalne dróg oddechowych, problemy z trawieniem, cukrzyca itp..), humorzasta, ale empatyczna, z dużą pewnością siebie, leniwa i mało zmotywowana do działania czy ruchu, nie lubi zimna i wilgoci.
Zadaniem każdego z nas jest zrównoważyć każdą z dosz, która w nas żyje.
Zaopiekować się bardziej ciałem i zdrowiem w przypadku doszy Vata, uspokoić perfekcyjną doszę Pitta, dając jej czasoprzestrzeń do odpoczynku, uważać z dietą i emocjami w przypadku doszy Kapha…
Na moim przykładzie, jestem typem Vata z wyglądu i stanu zdrowia oraz doszą Pitta z zachowania i stylu życia, zaś duchowo czuję, że z wiekiem coraz mniej Vata (niespokojny duch), a coraz więcej Pitta (lubię usiąść w totalnej ciszy i pobyć). Jak dbam o siebie? Jem wartościowe pokarmy złożone w dużej mierze z białka i tłuszczu, uzupełniam niedobory witamin i minerałów, ćwiczę słabe mięśnie, wzmacniając ciało jogą czy rowerem, stronię od hałasu i staram się uspokajać lęki przyjemnościami :).
A jakim typem (doszą) Ty jesteś? Pod kątem ciała nie zmieniamy się, natomiast pracując uważnie nad sobą, jesteśmy w stanie poprawić naszą równowagę emocjonalną i duchową. Z wiekiem często się zmieniamy, sylwetka również – vikriti uzależnione od warunków zewnętrznych (pokarm, styl życia..), choć nasze prakritii, czyli konstytucja ciała, pozostaje z nami na stałe od poczęcia, aż do śmierci w aktualnym wcieleniu.
———————————————-
Informacje zawarte na tej stronie mają charakter edukacyjny i uświadamiający, jak skutecznie i naturalnie można wspierać własne zdrowie. Nie stanowią one porady medycznej, dlatego w przypadku dolegliwości zdrowotnych czy jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowia należy zasięgnąć porady odpowiedniego specjalisty.