Refleksologia to w dużym skrócie działanie poprzez dotyk poprzez nasz układ nerwowy na funkcje życiowe w naszym organizmie. Nerw błędny natomiast to najdłuższy i jeden z najważniejszych nerwów w naszym ciele, sięgający od poziomu głowy po jelita w naszych trzewiach. Pośrednio odżywia on większość naszych organów i układów, wpływa na regularną i zrównoważoną pracę organizmu, odpowiada za nasze samopoczucie i odporność. Istnieje wiele skutecznych metod, aby usprawnić pracę nerwu błędnego, jedną z nich jest refleksoterapia.

Refleksologia pobudza nasz organizm do samouzdrawiania, przywracając harmonię w komórkach, tam gdzie nastąpiło zaburzenie tej równowagi fizyczno-energetycznej, m.in. poprzez pobudzenie do pracy nerwu błędnego.

Nerw błędny w ujęciu refleksologicznym:

„ Jako główny nerw przywspółczulny unerwia narządy szyi, klatki piersiowej i dużą część jamy brzusznej. Jego gałęzie ruchowe odpowiadają za ruchy w krtani, gardle i podniebieniu. Nerw błędny tworzy wiele splotów z innymi nerwami, co ma duże refleksologiczne znaczenie. Dzielimy go na części: głowową, szyjną, piersiową i brzuszną. Refleksy (na stopach) nerwu błędnego zaczynają się na wierzchołku piątego palca i są najsilniejsze na jego krawędziach.[…] Przebieg refleksów nerwu błędnego jest zawiły i należy stymulować go bardzo dokładnie i indywidualnie, dopasowując plan do różnych schorzeń.” – Frederick Rossakovsky-Lloyd „Podręcznik do refleksologii”

„ Bierne terapie, takie jak masaż i refleksologia, mogą mieć niesamowicie korzystny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ pomagają nam się zrelaksować i poprawić funkcjonowanie nerwu błędnego. To tylko kolejny wspaniały powód, aby regularnie poddawać się masażom.[…] U pacjentów leczonych za pomocą refleksologii 30 do 60 minut po zabiegu znacznie wzrastał poziom zmienności rytmu zatokowego i obniżało się ciśnienie krwi.” – dr Navaz Habib „Jak właściwie stymulować nerw błędny”

Podsumowując powyższe, to tylko dwie z wielu dostępnych publikacji na temat istotnej roli nerwu błędnego w naszym ciele i dla naszego zdrowia. Zarówno, i najlepiej, jako profilaktyka, aby utrzymać harmonię, dobre samopoczucie i pełnię sił witalnych, ale także wspomagająco przy istniejących już dolegliwościach, uwzględniając zawsze wskazania i przeciwwskazania do refleksoterapii.

Co jest istotne, a o czym wspomina dr Navaz Habib w swojej książce pt. „Jak właściwie stymulować nerw błędny”:

  1. „Nerw błędny odpowiedzialny jest za regulowanie kontroli nad sercem, płucami, mięśniami gardła i dróg oddechowych, wątrobą, żołądkiem, pęcherzykiem żółciowym, śledzioną, nerkami, jelitem cienkim i częścią jelita grubego. Właściwe funkcjonowanie nerwu błędnego determinuje dobre zdrowie; zaburzenia nerwu błędnego są ściśle powiązane z chorobą.”
  2. „Właściwie jest on bezpośrednim połączeniem pomiędzy mózgiem, a mikrobiomem jelit. Nerw błędny jest najważniejszą ścieżką komunikacji, jeśli chodzi o trawienie, status substancji odżywczych i nieustannie zmieniającą się populację bakterii, wirusów, drożdży, pasożytów i glist, które zamieszkują nasz przewód pokarmowy.”
  3. „W witalistycznym modelu zdrowia działamy według zupełnie innego paradygmatu. Wierzymy, że wszystkie części naszego ciała są potrzebne, organizm potrafi sam się regulować , a my możemy być zdrowi tylko wtedy, kiedy przestrzegamy praw natury. Wierzymy, że jako istoty ludzkie posiadamy wrodzony potencjał uzdrawiania, który jest potężniejszy niż jakakolwiek interwencja medyczna znana człowiekowi. Wierzymy również, że nic nie uzdrowi ciała lepiej niż ono samo.”

————————————————-

Informacje zawarte na tej stronie mają charakter edukacyjny i uświadamiający, jak skutecznie i naturalnie można wspierać własne zdrowie. Nie stanowią one porady medycznej, dlatego w przypadku dolegliwości zdrowotnych czy jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowia należy zasięgnąć porady odpowiedniego specjalisty.